Geriamo vandens sistemos

Membranų technologija

      Veikiamos aukšto slėgio, vandens molekulės ir kai kurios ištirpusios medžiagos (kurių dydis yra mažesnis už membranos porų dydį) prasiskverbia pro membraną, o kitos priemaišos yra sulaikomos. Praeidamas pro membraną valomas vanduo dalijasi į du srautus: filtratą (išvalytą vandenį) ir koncentratą (koncentruotą priemaišų tirpalą). Filtratas tiekiamas vartotojui, o koncentratas išbėga į nuotekas.
    Visos priemaišos, kurios yra didesnė už membranos poras, mechaniškai negali prasiskverbti pro membraną. Naudojant tokią technologiją, jeigu valomo vandens parametrai smarkiai pablogėja, išvalyto vandens kokybė vis tiek išlieka stabiliai aukšta.
      Membrana, skirtingai negu „kaupiamosios“ vandens valymo sistemos (aktyvuotos anglies, jonų mainų dervų sistemos ir pan.) nekaupia savyje priemaišų, todėl nėra tikimybės, kad šios priemaišos pateks į išvalytą vandenį.
Sulaikomų dalelių dydį apsprendžia membranos struktūra, t.y. jos porų dydis. Pagal sulaikomų dalelių dydį membraninius procesus galima būtų suklasifikuoti taip:

  • mikrofiltracijos membranos;
  • ultrafiltracijos membranos;
  • nanofiltracijos membranos;
  • atbulinio osmoso membranos.

       Atbulinio osmoso membranos turi siauriausias poras, todėl jos yra selektyviausios. Jos sulaiko visas bakterijas ir virusus, didesnę ištirpusių druskų ir organinių medžiagų dalį (įskaitant geležį ir humuso junginius, suteikiančius vandeniui spalvą ir patogenines medžiagas). Atbulinio osmoso membranos sulaiko vidutiniškai 97-99% visų ištirpusių medžiagų. Tokios membranos naudojamos daugelyje pramonės šakų, kur reikia aukštos kokybės vandens (vandentiekis, alkoholinių ir nealkoholinių gamyba, maisto pramonė, farmacija, elektronikos pramonė ir pan.). Atbulinio osmoso membranos plačiai naudojamos buityje – atbulinio osmoso sistemos suteikia galimybę naudotis švariausiu vandeniu, atitinkančiu Sanitarines taisykles ir normas bei Europos geriamojo vandens kokybės standartus, o taip pat visus reikalavimus, keliamus buitinėje technikoje, šildymo sistemose ir santechnikoje naudojamam vandeniui.
  Membranų technologija plačiai paplito pramonėje ir buityje dėl keleto akivaizdžių privalumų:

  • visada aukšta išvalyto vandens kokybė;
  • skirtingai negu kaupiamosios vandens valymo sistemos (aktyvuota anglis, jonų mainų dervos ir pan.) membranos nekaupia savyje priemaišų, todėl nėra tikimybės joms patekti į išvalytą vandenį;
  • nedidelės eksploatacinės išlaidos;
  • ekologinis saugumas- nelieka cheminių atliekų ir reagentų;
  • reikia minimalios priežiūros;
  • kompaktiškumas.

Sistema vandenį valo šešiais etapais po kiekvieno etapo vanduo tampa vis švaresnis

       Pirmame valymo etape - vyksta mechaninis valymas, kurio metu mechaninio polipropileno pluošto kasetės pagalba, atskiriamos ir sulaikomos nuosėdos: smėlis, žvyras, dumblas, rūdys ir kt.

       Antrame valymo etape - vanduo prateka pro granuliuotos anglies kasetę, kurio metu sulaikomas chloras ir organiniai junginiai.

       Trečiame valymo etape - vanduo prateka pro polipropileno pluošto kasetękur sulaikoma smulkieji teršalai dumblas, anglis ir kitus netirpius junginius

       Ketvirtame valymo etape - vanduo prateka pro specialią membraną, kurio metu išvalomos likusios kenksmingos medžiagos. Membranos technologija – užkerta galimybę užteršti filtrus mikrobiologiškai.

       Penktame valymo etape - kokoso riešuto drožlių anglies kasetė, suteikia tyro kalnų šaltinio vandens skonį.

       Šeštame valymo etape - mineralizuoto filtro pagalba, vanduo prisotinamas reikalingų bei naudingų žmogaus organizmui medžiagų.

      Jeigu vandens užterštumas yra padidintas prieš vandens valymo sistemą, gali buti komplektuojami papildomi elementai (pvz antinitratinė kasetė) užtikrinantys kokybišką vandens valymo sistemos darbą.